Laserowa korekcja wzroku

Najważniejsze informacje

  • Bezbolesna laserowa korekcja wzroku, krótki pobyt w centrum (ok. 1 godziny)
  • Doświadczeni lekarze okuliści
  • Konkurencyjne ceny sprawdzonych metod zabiegowych
  • Szybkość i precyzja, nowoczesne i bezpieczne centrum okulistyczne

Dlaczego warto?

Większość osób z wadą wzroku zastanawia się, jakby to było budzić się rano i nie szukać okularów, aby zobaczyć świat takim jaki jest, pójść na basen, czy na rower „z biegu”, nie zakładając i nie myśląc o soczewkach, nie wycierać okularów w deszczu, a latem dobrać wymarzony model okularów słonecznych.

Nasze oczy nie nadążają za rozwojem cywilizacyjnym, za zmianami jakie przynosi współczesny świat. Większość czasu patrzymy blisko – w ekran komputera, telewizora, w książkę, a nie jak kiedyś w dal – w pole, las, najdalej na drugą osobę. Coraz więcej osób musi poprawiać ostrość widzenia zakładając okulary lub soczewki kontaktowe. I coraz więcej osób poddaje się laserowej korekcji wzroku. Każdego roku przybywa prawie 40 milionów „wyleczonych” osób. Jest to powszechna procedura medyczna w Europie i Stanach Zjednoczonych. Okuliści Domu Lekarskiego w Szczecinie z powodzeniem przeprowadzają zabiegi laserowej korekcji wzroku od 2009 roku.

,,Teraz widzę po prostu świetnie. Świat jest piękny. Nawet przez minutę nie żałowałam, że zdecydowałam się na zabieg. Jeżeli bym miała po raz drugi podjąć decyzję, nie zawahałabym się” Monika Bączkowska


Czy laserowa korekcja wzroku jest dla Ciebie?

Laserowa korekcja wzroku to zabieg, który ma na celu zlikwidowanie wad wzroku: krótkowzroczności, nadwzroczności oraz astygmatyzmu. Dzięki zabiegowi pacjenci mogą widzieć doskonale bez okularów i soczewek kontaktowych.

Większość osób dorosłych może poddać się zabiegowi, jeżeli ich wada jest ustabilizowana, a oczy zdrowe. Dzieci nie są operowane, ponieważ ich oczy są w fazie wzrostu do około 21 roku życia, a wada się zmienia.

W trosce o bezpieczeństwo pacjenta ostateczną decyzję o przeprowadzeniu zabiegu podejmuje okulista na podstawie wyników specjalistycznych badań.

Podstawowe wymagania dla osób poddających się zabiegowi laserowej korekcji wad wzroku:

  • Ukończone 21 lat,
  • Nieprzekroczony 60 rok życia*,
  • Ustabilizowana wada wzroku (wada nie uległa zmianie w ciągu ostatniego roku),
  • Nie jesteś w ciąży,
  • Nie przyjmujesz sterydów.

Oraz nie chorujesz na:

  • Cukrzycę lub inne choroby metaboliczne,
  • Schorzenia reumatyczne,
  • Atopię lub silne alergie,
  • Czynne choroby infekcyjne lub choroby z osłabieniem organizmu,
  • Stany zapalne oczu**,
  • Jaskrę lub zaćmę**,
  • Odwarstwienie siatkówki**,
  • Zmiany w rogówce**.

* Nie ma sztywnej górnej granicy wiekowej, wiele zależy od rodzaju przeprowadzanego zabiegu. ** Podczas badania kwalifikacyjnego do zabiegu w naszym ośrodku przeprowadzana jest szczegółowa diagnostyka oka, która wyklucza podane wyżej schorzenia.

Metody głębokie laserowej korekcji wzroku

Chirurgia refrakcyjna, czyli korekcja wad wzroku przy pomocy lasera excimerowego, wykorzystuje działanie energii lasera na powierzchnię oka. Zimna wiązka lasera modeluje powierzchnię rogówki tak, aby skorygować drobne niedoskonałości, które wpływają na zdolność ogniskowania światła na siatkówce i zaburzają ostrość widzenia.

Różnice pomiędzy metodami korekcji wzroku wynikają przede wszystkim ze sposobu przygotowania rogówki na działanie lasera. Rogówka to przezroczysta i uwypuklona jak szkiełko zegarka zewnętrzna powierzchnia oka. Zbudowana jest z 5 warstw komórek o różnej grubości. Chirurg podczas zabiegu usuwa cienką, najbardziej zewnętrzną warstwę, tzw. nabłonek, a następnie modeluje głębsze warstwy rogówki.

Nasi okuliści polecają nowoczesne i bezpieczne dla oczu metody z szybkim okresem regeneracji: FemtoLASIK i SBK-LASIK.

FemtoLASIK – najnowsza odmiana Lasik, siła dwóch laserów

Zabieg laserowej korekcji wzroku FemtoLASIK wykorzystuje moc dwóch laserów: femtosekundowego i excimerowego. Laser femtosekundowy ma za zadanie umożliwić chirurgowi refrakcyjnemu utworzenie w rogówce cienkiego płatka o grubości 90-130 μm. Odpreparowanie takiego płatka zajmuje kilka sekund – całość odbywa się pod mikroskopem, a praca lasera dodatkowo sterowana jest komputerowo. Dzięki laserowi femtosekundowemu chirurg ma możliwość utworzyć płatek rogówki o wybranych indywidualnie parametrach, np. wielkość i kształt płatka rogówki. Po odseparowaniu płatka, chirurg przystępuje do pracy z użyciem drugiego lasera – excimerowego. Dokonuje on ablacji, czyli zmienia kształt rogówki. Proces ten jest wcześniej zaprogramowany indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta.

Dzięki połączeniu dwóch laserów, chirurg ma możliwość bardzo precyzyjnie dobrać parametry zabiegu. Przez to staje się on jeszcze mniej inwazyjny niż dotychczasowe metody, a co za tym idzie – jeszcze bezpieczniejszy i pozwala na maksymalnie krótki okres rekonwalescencji. Pacjenci ostrość widzenia odzyskują już po kilku godzinach od zabiegu. Dodatkową zaletą tego zabiegu jest możliwość wykonania laserowej korekcji wzroku u osób z dużą źrenicą i bardzo cienkim płatkiem rogówki – często pacjentów tych wykluczano na etapie kwalifikacji do zabiegu. Teraz mogą również skorygować swój wzrok – już od pojedynczych dioptrii, po duże wady wzroku i astygmatyzm.

Przyjęto, że do korekcji wzroku metodą FemtoLASIK zakwalifikować można wady:

– krótkowzroczność do -10 dioptrii
– dalekowzroczność do +4 dioptrii
– astygmatyzm do 6 dioptrii
– aberracje wyższego rzędu

SBK-LASIK Laserowa korekcja wzroku - SBK Lasik

Nowoczesna metoda, delikatniejsza odmiana metody LASIK z wytworzeniem cieńszego płatka. W tradycyjnej metodzie LASIK płatek ma grubość 130 mikronów do 180 mikronów. W SBK użycie specjalnej głowicy mikrokeratomu One Use Plus firmy Moria pozwala na utworzenie płatka rzędu 100 mikronów.

Główne zalety SBK-LASIK:

  • Odseparowanie następuje tuż pod błoną Bowmana, co pozwala na znaczne oszczędzenie istoty właściwej rogówki i daje nieosiągalne do tej pory korzyści.
  • SBK jest bezpieczną i komfortową dla pacjenta odmianą metody LASIK.
  • Najistotniejszymi zaletami SBK jest bardzo szybki i bezbolesny okres regeneracji. Większość pacjentów widzi ostro już po kilku godzinach i nie skarży się na żadne dolegliwości.
  • Znacznie zmniejsza się wrażliwość na światło oraz rzadsze są przypadki wystąpienia suchego oka w pierwszym okresie po operacji.
  • Cienki płatek daje też szansę na pozbycie się wady wzroku osobom, które do tej pory nie mogły mieć laserowej korekcji ze względu na zbyt cienką rogówkę, czy dużą krótkowzroczność lub kombinację obu.

Metody powierzchowne laserowej korekcji wzroku

Nasi okuliści polecają również najbezpieczniejsze dla oczu metody powierzchowne: SmartSurf ACE i EBK.

Metoda SmartSurf ACE – bezdotykowa i delikatna dla oka

Laser SCHWIND AMARIS bazuje na wszystkich popularnych metodach leczenia. Obejmuje również innowacyjną technologię SmartSurf ACE. Łączy zalety bezdotykowej obróbki powierzchni TransPRK z innowacyjną technologią SCHWIND SmartPulse. W TransPRK widzenie jest precyzyjnie korygowane przez górne warstwy rogówki, delikatnie i bez dotykania oka.

Technologia SmartSurf ACE działa bez odsysania, cięcia lub nacinania. SmartPulse pozostawia powierzchnię rogówki gładszą po laserze, przyspieszając proces gojenia. Leczenie jest wygodniejsze, a Pacjent szybciej wraca do zdrowia.

EBK – BEZPIECZNY I BEZBOLESNY

Ostatnim przełomowym odkryciem, który wniósł nową jakość operacyjną, jest zabieg opatentowany przez firmę Orca Surgical – EBK (Epi thelial Bowman’s Keratectomy). Procedura oparta jest na urzadzeniu EpiClear – pierwszym, dynamicznym epikeratomie. Jest to multiostrze służące do usuwania nabłonka rogówki przed zabiegami laserowej korekcji wzroku. Epikeratom umożliwia chirurgom wykonanie bezpiecznego usunięcia warstwy nabłonka rogówki poprzez jego delikatne „zamiecenie”. Narzędzie EpiClear zbiera usunięte komórki nabłonka do końcówki w kształcie misy, nie pozostawiając ich na powierzchni rogówki. Procedura EBK pozostawia warstwę Bowmana kompletnie nienaruszoną z wyraźnymi i jasnymi brzegami, dzięki czemu następuje szybki wzrost peryferyjnego nabłonka. Wszystko to ma na celu skrócenie czasu rekonwalescencji po zabiegowej i zmniejszenie bólu podczas leczenia nabłonka.

Zalety EBK dla pacjenta:

  • bardzo bezpieczny dla oka – pozostawia warstwę Bowmana nietkniętą,
  • krótki czas pracy epikeratomu – usuwa całkowicie nabłonek w 8 sek.,
  • precyzyjne działanie pozostawia gładką tkankę bez pozostałości komórek,
  • przyspieszenie gojenia – minimalna ingerencja epikeratomu pozwala tkance na szybkie, całkowite wygojenie, nie pozostawiając blizn,
  • komfort pacjenta – krótka, bezbolesna rekonwalescencja,
  • naturalny dla organizmu – kompletnie wyleczony, elastyczny nabłonek oka prawidłowo unerwiony.
  • szczególnie polecany Pacjentom prowadzącym aktywny tryb życia – nie ma ryzyka, że odcięty na czas zabiegu płatek rogówki może się z czasem odkleić. Jest to szczególnie ważne dla sportowców oraz osób uprawiających takie zawody jak: policjant, strażak czy żołnierz, w których występuje zwiększone ryzyko doznania urazu oka. Należy być świadomym, że nawet gwałtowne, silne uderzenie, jak na przykład w poduszkę powietrzną podczas wypadku samochodowego, może spowodować częściowe lub całkowite odklejenie płatka.

Bezpieczeństwo i gwarancja

Zabiegi laserowej korekcji wzroku należą do najbardziej powszechnie wykonywanych zabiegów medycznych na świecie. Rocznie szacunkowo przeprowadza się prawie 40 milionów korekcji.

Dla lekarzy Domu Lekarskiego priorytetem jest bezpieczeństwo pacjenta, dlatego każdy pacjent przed zabiegiem przechodzi szczegółowe specjalistyczne badania wzroku.

Z każdą ingerencją chirurgiczną wiąże się ryzyko powikłań, które w przypadku laserowej korekcji wzroku określane jest na poziomie około 2%. Najgroźniejszym z nich może być zakażenie oka, które w naszym ośrodku jest ograniczone do minimum dzięki odpowiednim procedurom na oddziale oraz stosowaniu przez pacjenta po zabiegu kropel. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Do powikłań zgłaszanych przez pacjentów należą:

  • obniżona ostrość wzroku przy optymalnym wyrównaniu wady,
  • zapalenie rogówki,
  • podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe,
  • przymglenie rogówki,
  • rozszczepienie światła (głównie w nocy, zaleca się wówczas noszenie okularów z antyrefleksem do jazdy samochodem),
  • wysychanie nabłonka rogówki.

Część z powyższych efektów ubocznych może utrzymuje się tylko w trakcie pierwszych tygodni po zabiegu.


Pytania i odpowiedzi

Czy koszty laserowej korekcji wzroku mogą być pokryte przez NFZ?

Laserowa korekcja wzroku jest zaliczana do zabiegów medycyny estetycznej, co na całym świecie (także w Polsce) oznacza, że jest wykonywana wyłącznie prywatnie.

Czy wszystkie lasery excimerowe są takie same?

Nie. Na świecie istnieje ponad 750 systemów excimerowych, z których tylko niektóre zostały zaaprobowane przez Amerykańskie FDA. Nasi pacjenci operowani są przy wykorzystaniu najszybszego lasera excimerowego AMARIS 1050RS wyprodukowanego przez firmę SCHWIND. Jest to jedno z najnowocześniejszych urządzeń tego typu działających w Polsce (są tylko 4 takie modele). Wyróżnia się najkrótszym czasem ablacji, czyli kształtowania rogówki. Dodatkowo wykorzystuje nowoczesny program mający na celu oszczędzić tkankę. Zabiegi wykonywane tym laserem są w pełni bezpieczne i niezwykle precyzyjne.

Na czym polega zabieg laserowej korekcji wzroku?

Laserowa korekcja wzroku to dokładne kształtowanie rogówki – wypukłej, zewnętrznej warstwy gałki ocznej, przy pomocy wiązki laserowej. Z uwagi na posiadaną wadę wzroku istnieje możliwość jej: – uwypuklenia, w momencie kiedy rogówka jest zbyt płaska (dalekowidze), – spłaszczenia, w momencie gdy rogówka jest zbyt wypukła (krótkowidze), – wyrównania, kiedy rogówka ma nieregularny kształt (astygmatyzm). Rogówka może być modelowana po usunięciu zewnętrznej warstwy, czyli nabłonka.

Jaką wadę można usunąć?

Dalekowzroczność – do ok. +4,0 Dioptrii Krótkowzroczność – do ok. -9,0 Dioptrii Astygmatyzm – do ok. -4,0 Dioptrii Podane dane są jedynie orientacyjne. Szczegółowe badania pozwolą określić czy zabieg jest dla Państwa bezpieczny.

Która metoda jest najlepsza?

O wyborze metody laserowej korekcji wzroku decyduje lekarz na podstawie wyników badań oraz pacjent. Ze względu na wiele czynników jak bezpieczeństwo, precyzję, czas gojenia, jak również stopień odczuwania bólu, okuliści Domu Lekarskiego polecają zabieg EBK oraz SBK-LASIK.

Czy oboje oczu można operować podczas jednego zabiegu?

Tak.

Czy można operować jednocześnie krótkowzroczność i astygmatyzm?

Zazwyczaj nie istnieją żadne przeciwwskazania.

Czy można operować oczy o różnych wadach?

Jest taka możliwość, jednak kiedy różnica między prawym, a lewym okiem jest naprawdę duża, konieczne są dodatkowe badania.

Czy można operować niewielką krótkowzroczność?

Tak, natomiast zabiegi wad zbliżonych do -1,0 Dioptrii zalecane są wyłącznie ze względów zawodowych.

Jakiego rodzaju znieczulenie używane jest podczas zabiegu?

Pacjent podczas zabiegu laserowej korekcji wzroku znieczulany jest miejscowo. Do oczu chirurg wpuszcza krople znieczulające. Co ważne, nie wykonuje się żadnych nakłuć.

Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg korekcji wzroku jest bezbolesny. Pacjenci nie skarżą się na jakiekolwiek bóle w trakcie jego wykonywania.

Czy podczas zabiegu będę mógł widzieć jego przebieg?

W trakcie zabiegu pacjent pozostaje w pełnej świadomości, natomiast widoczność jest ograniczona. Podczas wykonywania procedury można zauważyć tylko błyski i światła, natomiast cały obraz jest zamazany.

Jak należy się zachowywać podczas zabiegu?

W trakcie wykonywania zabiegu chirurg posługuje się nowoczesnym systemem komputerowym służącym do ustawienia i obsługi lasera indywidualnie względem pacjenta. Będziesz musiał skupić się przez chwilę na emitowanym światełku. W tym momencie laser wyśle wiązkę impulsów światła, które będą kształtować rogówkę. Cały zabieg trwa zaledwie kilka minut, natomiast sam laser pracuje tylko przez kilkadziesiąt sekund. Lekarz prowadzący zabieg będzie Cię szczegółowo informował o przebiegu i poszczególnych etapach. Będziesz świadomy co się z Tobą dzieje, co jest niezwykle ważnym aspektem pomagającym utrzymać spokój i relaks.

Co się stanie jeżeli poruszę okiem lub mrugnę podczas zabiegu?

SCHWIND AMARIS 1050RS to jedno z najbezpieczniejszych urządzeń na świecie. Dzięki wyposażeniu w superczuły system wspomagający działanie chirurga możliwe jest zapewnienie operowanym oczom pełnej ochrony. Eyetracker wykrywa nawet najmniejszą zmianę położenia środka źrenicy i powoduje zatrzymanie pracy lasera. Szybkość tego rozwiązania wynosi 1050Hz (1050 razy na sek.) i jest to jeden z najlepszych wyników na rynku. Mrugnięcie okiem jest niemożliwe, gdyż powieka zabezpieczona jest specjalną rozwórką zapobiegającą zamknięciu.

Czy będę odczuwać ból po zabiegu?

To kwestia indywidualna, natomiast niektórzy odczuwają dyskomfort po zabiegu, związany z pieczeniem lub łzawieniem oka, jak również z poczuciem obecności w oku ciała obcego. Ból może towarzyszyć pacjentom od 1 do 4 dni po zabiegu, w trakcie których zaleca się stosowanie odpowiednich środków przeciwbólowych. Najmniejszy dyskomfort towarzyszy pacjentom po zabiegu metodą SBK-LASIK.

Jak szybko po operacji będę dobrze widział?

Zależne jest to od indywidualnej szybkości gojenia się rogówki u każdego pacjenta. Dobrą widoczność można uzyskać już po kilku dniach, natomiast pełna ostrość i kontrast obrazu bez okularów możliwy jest do uzyskania po około trzech miesiącach.

W przypadku metody SBK-Lasik Pacjentowi wraca ostrość widzenia już po pierwszej dobie od zabiegu, dlatego też jest to metoda nazywana jednodniową.

Co dzieje się po zabiegu?

Po wykonaniu zabiegu pacjenci przewożeni są do sali pozabiegowej, gdzie odpoczywają przez 2-3 godziny. Po tym czasie lekarz kontroluje stan oka i w przypadku braku przeciwwskazań pacjent może udać się do domu. Lekarz przekazuje odpowiednie krople, wraz z informacją jak z nich korzystać. Należy pamiętać o jak najpełniejszym odpoczynku, leżąc na plecach, jak również o powstrzymaniu się od pocierania oczu. Zaleca się również noszenie okularów przeciwsłonecznych wyposażonych w filtr UV. Wszystkie zalecenia przekaże Ci lekarz w trakcie kontroli.

Dlaczego takie ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza?

Ostateczny efekt laserowej korekcji wzroku zależny jest od kilku czynników. Jednym z najważniejszych elementów pozabiegowych jest gojenie się rogówki. Aby uzyskać jak najtrwalsze i najlepsze efekty należy ten proces wspomagać i dbać odpowiednio o pielęgnację i pełną ochronę oczu, zgodnie ze wskazówkami lekarza.

Kiedy można wrócić do pracy?

Powrót do pracy u większości pacjentów możliwy jest zazwyczaj po kilku dniach. Kiedy poczujecie się lepiej możecie bez przeszkód wrócić do swoich obowiązków, jednak pamiętając, aby nie obciążać oczu długotrwałym przesiadywaniem przed komputerem, czy czytaniem książki. Należy też unikać wystawiania oczy na słońce, czy przebywania w zadymionych lub przegrzanych pomieszczeniach.

Czy po zabiegu laserowej korekcji wzroku można bez przeszkód uprawiać czynnie sport?

Zaleca się stosowanie środków ostrożności, zwłaszcza w pierwszym okresie tuż po zabiegu. Z uwagi na zwiększone ryzyko zakażenia oka przez miesiąc powinno się unikać pływania. Po upływie miesiąca nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań. Laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem niezwykle popularnym wśród osób wyczynowo uprawiających rozmaite dyscypliny sport. Tym pacjentom polecamy zabiegi wykonywane za pomocą techniki EBK, gdyż w przypadku standardowej metody LASIK, istnieje niewielkie ryzyko odklejenia się płatka rogówki, np. pod wpływem silnych uderzeń w głowę.

Jakich rezultatów mogę się spodziewać po zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Wiele prac i publikacji traktuje właśnie o kwestii skuteczności korekcji. Należy jednak wspomnieć, że nawet najbardziej pesymistyczne badania potwierdzają fakt, że minimum 95% pacjentów osiąga w trakcie 3-6 miesięcy dostateczną, a nawet lepszą niż wymagana, ostrość niezbędną do prowadzenia samochodu. Efekty zabiegu są trwałe.

Co się stanie, jeżeli moja wada nie zostanie skorygowana do "zera" lub po paru latach wada wystąpi ponownie?

Zdecydowana większość pacjentów osiąga w ciągu 3-6 miesięcy perfekcyjną ostrość widzenia bez okularów, jednak należy wspomnieć o tym, że przy szczególnie poważnych wadach istnieje możliwość zachowania się ich resztek. Wtedy należy powtórzyć zabieg. Ważne jest wtedy zastosowanie odpowiedniej techniki korekcji oraz porównanie jej do metody, którą został wykonany pierwszy zabieg. Zabieg EBK daje największe szanse na powodzenia powtórzonej operacji. Wykorzystywany przez nas laser posiada specjalny program, który pomaga oszczędzać tkankę, co jest niezwykle istotne właśnie przy powtórnych zabiegach. Oko 21-letniego człowieka osiąga swoją dojrzałość. Wada się stabilizuje, co umożliwia wykonanie laserowej korekcji wzroku. Niestety często mamy do czynienia ze słabnięciem wzroku, zwłaszcza przy wytężonej pracy przed komputerem czy przy intensywnym czytaniu książek. W takiej sytuacji zabieg również może zostać powtórzony.

Czy po zabiegu laserowej korekcji wzroku będę mógł w przyszłości mieć zabieg usunięcia zaćmy, bądź jakikolwiek inny zabieg okulistyczny?

Tak, jednak przed daną operacją należy poinformować lekarza o przebytych zabiegach korekcji wzroku, gdyż mają one wpływ na poszczególne parametry wzroku.

Czy mogę stracić wzrok?

Nie ma takiego zagrożenia. Odpowiednie przygotowanie i prawidłowo przeprowadzony zabieg, jak również przestrzeganie zaleceń lekarza, całkowicie eliminują jakiekolwiek ryzyko utraty wzroku.

Opinie pacjentów

Arkadiusz, l. 29

„Poprawa widzenia o 100%”. (EBK)

1. Jak ocenia Pan/i przebieg kwalifikacji do zabiegu?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

2. Jak przebiegał zabieg? Czy jest Pan/i zadowolony/a z poziomu obsługi?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

3. Jak ocenia Pan/i okres rekonwalescencji po zabiegu?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

Kacper, l. 27

„Pani doktor jak i cała załoga zasługują na nagrodę za podejście do Pacjenta”. (EBK)

1. Jak ocenia Pan/i przebieg kwalifikacji do zabiegu?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

2. Jak przebiegał zabieg? Czy jest Pan/i zadowolony/a z poziomu obsługi?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

Magdalena, l. 47

„Zabieg SBK Lasik bardzo poprawił jakość widzenia. W zasadzie dzień po zabiegu widziałam już lepiej i w kolejnych dniach ostrość widzenia była jeszcze lepsza. Zabieg SBK Lasik mogę polecić i drugi raz też wybrałabym tą metodę”.

1. Jak ocenia Pan/i przebieg kwalifikacji do zabiegu?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

2. Jak przebiegał zabieg? Czy jest Pan/i zadowolony/a z poziomu obsługi?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

3. Jak ocenia Pan/i okres rekonwalescencji po zabiegu?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

Krzysztof, l. 47

„Trudno powiedzieć, jak zabieg wpłynął na jakość widzenia, są dni dobre, również bardzo złe. Drugi raz wybrałbym tę samą placówkę”. (EBK)

1. Jak ocenia Pan/i przebieg kwalifikacji do zabiegu?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ 

2. Jak przebiegał zabieg? Czy jest Pan/i zadowolony/a z poziomu obsługi?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

3. Jak ocenia Pan/i okres rekonwalescencji po zabiegu?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐  

Barbara, l. 39

„Bardzo dobrze widzę (bez okularów, przed zabiegiem, widziałam tylko plamy”. (EBK)

1. Jak ocenia Pan/i przebieg kwalifikacji do zabiegu?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

2. Jak przebiegał zabieg? Czy jest Pan/i zadowolony/a z poziomu obsługi?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

3. Jak ocenia Pan/i okres rekonwalescencji po zabiegu?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ 

Robert, l. 44

„Zabieg oceniam pozytywnie”.

1. Jak ocenia Pan/i przebieg kwalifikacji do zabiegu?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

2. Jak przebiegał zabieg? Czy jest Pan/i zadowolony/a z poziomu obsługi?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

3. Jak ocenia Pan/i okres rekonwalescencji po zabiegu?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

Krzysztof, l. 35

„Zabieg doskonale wpłynął na jakość widzenia”. (EBK)

1. Jak ocenia Pan/i przebieg kwalifikacji do zabiegu?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

2. Jak przebiegał zabieg? Czy jest Pan/i zadowolony/a z poziomu obsługi?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

3. Jak ocenia Pan/i okres rekonwalescencji po zabiegu?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

Agnieszka, l. 31

„Miałam dużą wadę wzroku, po laserowej korekcji moja wada spadła do 0”. (SBK-LASIK)

1. Jak ocenia Pan/i przebieg kwalifikacji do zabiegu?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

2. Jak przebiegał zabieg? Czy jest Pan/i zadowolony/a z poziomu obsługi?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

3. Jak ocenia Pan/i okres rekonwalescencji po zabiegu?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

Adriana, l. 30

„Bardzo dobrze zabieg wpłynął na jakość widzenia. Poprawa wzroku widoczna od razu”. (SBK-LASIK)

1. Jak ocenia Pan/i przebieg kwalifikacji do zabiegu?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

2. Jak przebiegał zabieg? Czy jest Pan/i zadowolony/a z poziomu obsługi?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

3. Jak ocenia Pan/i okres rekonwalescencji po zabiegu?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐

Stanisław, l. 50

„Lepsze samopoczucie. Jazda samochodem bez okularów”. (EBK)

1. Jak ocenia Pan/i przebieg kwalifikacji do zabiegu?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

2. Jak przebiegał zabieg? Czy jest Pan/i zadowolony/a z poziomu obsługi?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

3. Jak ocenia Pan/i okres rekonwalescencji po zabiegu?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

Małgorzata, l. 47

„Widzę doskonale”! (EBK)

1. Jak ocenia Pan/i przebieg kwalifikacji do zabiegu?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

2. Jak przebiegał zabieg? Czy jest Pan/i zadowolony/a z poziomu obsługi?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

3. Jak ocenia Pan/i okres rekonwalescencji po zabiegu?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ 

Klaudia, l. 21

„EBK – widzenie znacznie się polepszyło”.

1. Jak ocenia Pan/i przebieg kwalifikacji do zabiegu?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

2. Jak przebiegał zabieg? Czy jest Pan/i zadowolony/a z poziomu obsługi?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

3. Jak ocenia Pan/i okres rekonwalescencji po zabiegu?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ 

Marek, l. 31

„SBK-LASIK – poprawa widzenia w 100%”.

1. Jak ocenia Pan/i przebieg kwalifikacji do zabiegu?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

2. Jak przebiegał zabieg? Czy jest Pan/i zadowolony/a z poziomu obsługi?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

3. Jak ocenia Pan/i okres rekonwalescencji po zabiegu?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

Kobieta, zabieg SBK-Lasik

„Duża poprawa widzenia, lepszy komfort”. Drugi raz wybrałabym tę samą placówkę.

1. Jak ocenia Pan/i przebieg kwalifikacji do zabiegu?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

2. Jak przebiegał zabieg? Czy jest Pan/i zadowolony/a z poziomu obsługi?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

3. Jak ocenia Pan/i okres rekonwalescencji po zabiegu?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

Krzysztof, l. 35

„Zabieg EBK-Lasik bardzo dobrze wpłynął na jakość widzenia”.

1. Jak ocenia Pan/i przebieg kwalifikacji do zabiegu?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

2. Jak przebiegał zabieg? Czy jest Pan/i zadowolony/a z poziomu obsługi?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

3. Jak ocenia Pan/i okres rekonwalescencji po zabiegu?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

Katarzyna, l. 28

1. Jak ocenia Pan/i przebieg kwalifikacji do zabiegu?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

2. Jak przebiegał zabieg? Czy jest Pan/i zadowolony/a z poziomu obsługi?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

Norbert, l. 27

„Miałem przeprowadzony zabieg metodą EBK. Zabieg dobrze wpłynął na mój wzrok. Wybrałbym drugi raz tę samą placówkę”.

1. Jak ocenia Pan/i przebieg kwalifikacji do zabiegu?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

2. Jak przebiegał zabieg? Czy jest Pan/i zadowolony/a z poziomu obsługi?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

3. Jak ocenia Pan/i okres rekonwalescencji po zabiegu?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

Krzysztof, l. 48

„Nawet nie spodziewałem się takiego efektu 🙂 Zdecydowanie wybrałbym tę samą placówkę”.

1. Jak ocenia Pan/i przebieg kwalifikacji do zabiegu?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

2. Jak przebiegał zabieg? Czy jest Pan/i zadowolony/a z poziomu obsługi?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

3. Jak ocenia Pan/i okres rekonwalescencji po zabiegu?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐

Rafał, l. 28

„SmartSurf (TRANS PRK) – po 5 dniach wyraźna poprawa ostrości. Z dnia na dzień wzrok się poprawia, więc nie mogę ocenić finalnego efektu. Gdybym miał drugi raz wybrać się na zabieg, wybrałbym tę samą placówkę”.

1. Jak ocenia Pan/i przebieg kwalifikacji do zabiegu?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

2. Jak przebiegał zabieg? Czy jest Pan/i zadowolony/a z poziomu obsługi?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ ⭐⭐⭐

3. Jak ocenia Pan/i okres rekonwalescencji po zabiegu?

⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐⭐ 

„Pierwsze godziny po zabiegu są dość nieprzyjemne, więc trzeba mieć tego świadomość”.

Monika Bączkowska

,,Teraz widzę po prostu świetnie. Świat jest piękny. Nawet przez minutę nie żałowałam, że zdecydowałam się na zabieg. Jeżeli bym miała po raz drugi podjąć decyzję, nie zawahałabym się”

Dom Lekarski (DL): Dzień dobry.
Pani Monika Bączkowska – pacjent (MB): Dzień dobry.

DL: Laserowej korekcji wzroku poddają się osoby rekrutujące się z bardzo szerokiej grupy społecznej. Jaką Pani miała wadę wzroku przed zabiegiem i co dla Pana stanowiło główną przyczyną, dla której podjęła Pani decyzję o zabiegu?
MB: Ja miałam wadę na jedno oko -3, na drugie -3,5. Wcześniej nosiłam okulary i było to bardzo uciążliwe: odciśnięte noski przy zasypianiu, na basenie bez okularów w ogóle nie wiele widziałam, jak padał deszcz, to okulary ciągle mokre… Soczewek kontaktowych nie mogłam nosić ze względu na suchość oczu. Mam bardzo przekrwione oczy po soczewkach, a klimatyzacja i sztuczne światło w pracy dodatkowo oczy wysusza i podrażnia. W moim przypadku decyzja o zabiegu dojrzewała długo. W lipcu zeszłego roku byłam w Intermedice. Ale trochę poczytałam na Internecie i przestraszyłam się komentarzy odnośnie efektów ubocznych takich jak efekt halo, słabsze widzenie w nocy, itp. Jakiś czas później mój chłopak zobaczył reklamę w MM, że szpital MSWiA zakupił bardzo dobre urządzenie do laserowej korekcji i znowu zaczęłam o tym myśleć. Poszłam na pierwsze badania i tam dr Lipiński powiedział mi, że moja wada kwalifikuje mnie do zabiegu. Tym razem nie czytałam już komentarzy na forum jedynie informacje na temat sprzętu oraz nowych metod zabiegowych. W zasadzie z tygodnia na tydzień zdecydowałam, że zrobię tę operację.

DL: Dlaczego wybrała Pani nasz ośrodek?
MB: Bardzo spodobało mi się, że w rozmowie z lekarzem nie czuło się żadnej presji. Dr Lipiński rozmawiał ze mną szczerze, potrafił odpowiedzieć na wszystkie pytania. Chociaż mam niewielki astygmatyzm, doktor powiedział, że moja wada astygmatyczna nie będzie korygowana, ponieważ nie będzie miało to wpływu na moje widzenie po zabiegu, a szkoda dodatkowo ingerować w rogówkę. I to przeważyło. Ponieważ w Intermedice zaproponowali mi skorygowanie astygmatyzmu, a dla mnie ważne było bezpieczeństwo. Nowoczesny sprzęt oraz metoda też miała bardzo duże znaczenie.

DL: Jak przebiegały przygotowania do zabiegu?
MB: Część badań miałam w poradni na Rydla, część, łącznie z topografią rogówki, już w szpitalu MSWiA. Otrzymałam również wyniki badań, które będą mi w przyszłości potrzebne gdybym miała zaćmę, ponieważ jeżeli oko prawidłowo się zagoi, okulista nie jest w stanie wykryć ingerencji lasera. Ponieważ byłam od razu zdecydowana, a nie nosiłam soczewek, od konsultacji do zabiegu minął zaledwie tydzień. Dr Lipiński dokładnie wyjaśnił mi przebieg procedury, a dr Ostojska, już przez samym zabiegiem, ponownie fachowo i cierpliwie odpowiedziała na moje pytania, nawet po kilka razy na te same. Musze przyznać, że byłam trochę zdenerwowana i dr Ostojska dobrze się sprawdziła, potrafiła ze mną porozmawiać i trochę mnie uspokoić.

DL:  Jak wyglądał zabieg ?
MB: Przyjechałam rano do szpitala, musiałam trochę poczekać w poczekalni, przyszła po mnie dr Ostojska i zrobiła mi jeszcze raz badanie oczu, później dostałam ubranie ochronne i poszliśmy na salę operacyjną. Tam, leżąc już, podano mi krople znieczulające, a następnie rozszerzono mi oko, aby można je było unieruchomić. Musze przyznać, że właśnie zakładanie tego urządzenia było najbardziej nieprzyjemne. Sama praca lasera była już całkowicie bezbolesna. W zasadzie po zapachu można się było zorientować, kiedy coś się dzieje. Na polecenie lekarza musiałam patrzyć nieruchomo w dany punkt. Zabieg trwał może 15-20 min. Po zabiegu, jak już usiadłam na łóżku operacyjnym, pamiętam, że byłam w szoku, że widziałam dobrze. Wrażenie było niesamowite.

DL:  Jak czuła się Pani po zabiegu ?
MB: Po zabiegu nałożyłam ciemne okulary słoneczne i zabrano mnie do domu. Po ok. 2, 3 godzinach oczy zaczęły boleć. Starałam się ten ból przetrzymać, leżałam w całkowitej ciemności, przykryta kołdrą, ale ból był zbyt silny. Jednak po zażyciu Ketonalu, oczy w zasadzie przestały boleć i zasnęłam. Wraz z bólem przyszedł też światłowstręt, który utrzymywał się przez około tydzień. Nie mogłam przebywać w jasnych pomieszczeniach. Nawet w domu, przy wieczornym sztucznym oświetleniu, chodziłam w okularach słonecznych.

DL: Jak długo była Pani wyłączona z codziennej aktywności i pracy zawodowej ?
MB: W zasadzie po tygodniu wszystko było już ok i mogłam wrócić do pracy, ale postanowiłam wraz z lekarzem, że zostanę jeszcze dodatkowy tydzień. Pracuję w klimatyzowanych pomieszczeniach, przy komputerze, więc nie chciałam zbyt szybko obciążać oczu. Ogólnie zauważyłam, że teraz bardziej dbam o oczy, np. mam ekran komputera ustawiony dość ciemno, żeby nie męczyć wzroku. Staram się też nie pocierać oczu, ponieważ po zabiegu bardziej szczypią mnie oczy przy zatarciu. Jest to jedyny minus, jaki zauważyłam. Nie mam żadnego efektu ubocznego z tych opisywanych w Internecie, żadnego efektu halo, czy osłabionej ostrości widzenia w nocy. Wszystko jest tak, jak być powinno.

DL: Czy teraz, po 8 miesiącach, ma Pani pełną ostrość widzenia ?
MB: Tak, miałam badania robione po 3 miesiącach i wzrok mam całkowicie skorygowany. Teraz widzę po prostu świetnie. Świat jest piękny. Nawet przez minutę nie żałowałam, że zdecydowałam się na zabieg. Jeżeli bym miała po raz drugi podjąć decyzję, nie zawahałabym się.

DL: Czy poleciła by Pani nasz ośrodek?
MB: Na pewno. Teraz namawiam na zabieg moją koleżankę, która ma -7.

Szczecin 26.11.2009 , wywiad przeprowadziła Ela Kościelniak

Dorota Samusionek

„Jestem bardzo zadowolona. Gdybym miała podjąć decyzję drugi raz, to na pewno bym ją bez zawahania podjęła.”

Dom Lekarski: Dzień dobry.
– pacjent, pani Dorota Samusionek: Dzień dobry.

Laserowej korekcji wzroku poddają się osoby rekrutujące się z bardzo szerokiej grupy społecznej. Jaką Pani miała wadę wzroku przed zabiegiem i co dla Pani stanowiło główną przyczynę, dla której podjęła Pani decyzję o zabiegu?
– Byłam krótkowidzem, na jedno oko -2,5, na drugie -1,5. Od jakiegoś czasu nosiłam soczewki kontaktowe. Już budząc się, zanim włożyłam  soczewki, od razu miałam zły dzień. Czułam żal do wszystkiego i wszystkich, że dobrze widzą, a ja nie. Marzyłam od dziecka, żeby widzieć „normalnie”. Kiedyś to było niemożliwe, ponieważ takie zabiegi były rzadkością, dostępną tylko dla nielicznych. Od pewnego czasu słyszałam, że zabiegi laserowej korekcji wzroku są wykonywane coraz  popularniej w Polsce. Nie zastanawiałam się nad ryzykiem takiego zabiegu a raczej nad jego kosztem i marzyłam o tym żeby dobrze widzieć. Jestem Policjantką, z taką dużą wadą wzroku nie mogłabym wykonywać tej pracy.  Praca w Policji wymaga dobrego wzroku, tolerowane są małe wady, ale moja byłaby zbyt duża. Soczewki kontaktowe są wygodne, ale przy 12h służbie trzeba je zdejmować, przepłukiwać… Codzienne zakładanie ich przy pracy w systemach alarmowych, na szkołach byłoby bardzo uciążliwe.

Dlaczego wybrała Pani nasz ośrodek?
– W przychodni w Koszalinie, będąc na innych badaniach, zauważyłam ulotkę, z której dowiedziałam się o możliwości zrobienia laserowej korekcji wzroku w ośrodku resortowym (MSWiA) w Szczecinie. Ponieważ wszystko wyglądało ok., tzn. nowoczesny sprzęt, dobrzy lekarze, postanowiłam dowiedzieć się więcej o tym zabiegu i spróbować zrealizować marzenie z dzieciństwa.

Jak wyglądały przygotowania do zabiegu?
– Pierwsze badanie było w soczewkach kontaktowych. Pan doktor wstępnie mnie zakwalifikował. Po ściągnięciu soczewek kontaktowych, ponad 3 tygodnie później, jeszcze raz przyjechałam na bardziej szczegółowe badania. Jestem spoza Szczecina i w sumie musiałam tu przyjechać 3 razy.

Czy przed zabiegiem otrzymała Pani pełną informację od lekarza o przebiegu samej procedury operacyjnej oraz zachowaniach i zaleceniach po zabiegu?
– Dr Lipiński prowadził mnie od początku i w pełni mnie poinformował. Dostałam kopię umowy do zabiegu, aby zapoznać się z ewentualnym ryzykiem i powikłaniami, jednak w całości polegałam na opinii Pana doktora, ponieważ uważam, że jest specjalistą w tym zakresie i dziś mogę powiedzieć, że się nie zawiodłam.  Zabrakło mi jedynie szczegółowej informacji o działaniu lasera. Pan doktor powiedział ogólnie, że zabieg jest nieprzyjemny, ale oko znieczulone przez krople nie boli. Byłam tak przejęta tym, że mam szanse dobrze widzieć, że nawet nie potrafiłam dokładnie wypytać Pana doktora o szczegóły zabiegu. W moim odczuciu zabieg był bolesny, ale te parę sekund pracy lasera trzeba się po prostu  skupić i wytrzymać.  Odczucie bólu w tym przypadku może być subiektywne, każdy z pacjentów będzie odczuwał to inaczej.

Którą z metod laserowej korekcji wzroku został przeprowadzony zabieg i w jaki sposób Pan dr Lipiński uzasadnił wybór?

–  Był to Epi-lasik. Pan doktor powiedział, że przy moim rodzaju pracy jest to bardziej bezpieczna metoda, ponieważ przy jakichkolwiek uderzeniach, wypadkach, nie jest się narażonym na dodatkowe uszkodzenia oka. To było główne kryterium.

Jak wyglądał zabieg ?
– Tak jak mówiłam sam przebieg zabiegu nieco mnie zaskoczył. Po rozpoczęciu pracy lasera przez krótką chwilę się nie widzi, następnie są różne efekty świetlne. Nie byłam przygotowana na ból, który jednak przez krótką chwilę poczułam. Po zabiegu  pojechałam do hotelu na jedną noc. Na następny dzień z rana miałam wyznaczoną kontrolę z dr Lipińskim.

Jak Pani czuła się po zabiegu?
– Ok. 1h po zabiegu, pewnie gdy przestały działać krople znieczulające, pojawił się silny ból oczu, związany z kontaktem ze światłem. Myślę, że o innych porach roku, gdy słońce jest mniej ostre, ból może być mniejszy. Ja miałam operację latem i pomimo ciemnych okularów słonecznych moja reakcja była dość gwałtowna. Po podaniu środków przeciwbólowych, które wykupiłam od razu po zabiegu, wszystko się uspokoiło i wieczorem było już całkiem dobrze. W następne dni  nie czułam już bólu, pozostała mi jedynie duża wrażliwość na światło oraz silne łzawienie.

Jak długo wyłączona Pani była z codziennej aktywności i pracy zawodowej?
– Tydzień czasu byłam na zwolnieniu i to w zupełności wystarczyło. W tych pierwszych dniach po operacji człowiek czuje się lepiej, gdy ma oczy zamknięte, ale po tygodniu wszystko się reguluje i jest dobrze.

Czy teraz, po 3 miesiącach, uzyskała Pani pełną ostrość widzenia ?
–  Nie badałam jeszcze wzroku u okulisty, ale wydaje mi się, że nie mam „0”. Z własnej oceny myślę, że  mogę mieć ok. -0,5, ale jak dla mnie to rewelacyjny wynik.

Czy jest Pani zadowolona z zabiegu i efektów?
– Jestem bardzo zadowolona. Gdybym miała podjąć decyzję drugi raz, to na pewno bym ją bez zawahania podjęła.  

Dom Lekarski, ZOZ MSWiA Szczecin 30.09.2009
Wywiad przeprowadziła Ela Kościelniak

Cennik

Cennik Domu Lekarskiego znajduje się tutaj – SPRAWDŹ CENNIK.

Cennik nie stanowi oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane na stronach ceny mogą ulec zmianie.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed zabiegiem

Jeżeli rozważasz poddanie się zabiegowi laserowej korekcji wzroku, zapraszamy na konsultację i badania kwalifikacyjne. Warto przygotować się do wizyty i spisać na kartce nurtujące Cię pytania.

1. Kwalifikacja i badania specjalistyczne do laserowej korekcji wzroku odbywają się w Przychodni Turzyn (dr n. med. Małgorzata Kaczmarek, dr Agnieszka Ostojska) oraz w Przychodni Outlet Park (dr n. med. Małgorzata Kaczmarek).

! Pacjenci umawiający się na wizytę kwalifikacyjną proszeni są o to, by nie zakładać soczewek twardych w okresie 3 tygodni przed wizytą, a soczewek miękkich na tydzień przed wizytą.

2. Jeżeli zostałeś/-łaś zakwalifikowany do zabiegu, w sprawie umówienia terminu zabiegu lub dodatkowych pytań organizacyjnych w związku z planowanym zabiegiem możesz skontaktować się z p. Małgorzatą Dymkowską 732 976 414,  malgorzata.dymkowska@domlekarski.pl

3. Przed zabiegiem pacjent zobowiązany jest podpisać umowę oraz wpłacić pełną kwotę za zabieg.

Pamiętaj!
  • Nie zakładaj miękkich soczewek kontaktowych w okresie tygodnia przed zabiegiem.
  • Nie zakładaj twardych soczewek kontaktowych w okresie 3 tygodni przed zabiegiem.

W dniu zabiegu

Zabiegi laserowej korekcji wzroku odbywają się w placówce Piastów Office Center przy al. Piastów 30. Jeżeli pacjent wcześniej nie dokonał formalności, należy w dniu zabiegu podpisać umowę na zabieg oraz wpłacić pełną kwotę w rejestracji przychodni.

Pamiętaj!
  • Nie pij alkoholu, kawy czy innych napojów z kofeiną na 48h przed zabiegiem,
  • Zabierz ze sobą okulary przeciwsłoneczne,
  • Nie wykonuj makijażu,
  • Dokładnie umyj głowę, twarz i oczy,
  • Zaplanuj środek transportu i opiekę (nie będziesz mógł prowadzić samochodu),
  • Ubierz się wygodnie.

Po zabiegu

  • Stosuj się do zaleceń lekarza!
  • Możesz odczuwać lekki dyskomfort: nadwrażliwość na światło, swędzenie, pieczenie, łzawienie, uczucie ciała obcego – to normalne objawy gojenia się oka po zabiegu,
  • Nie trzyj oczu ani powiek,
  • Odpoczywaj jak najwięcej, najlepiej na plecach,
  • Noś okulary słoneczne,
  • Nie używaj mydła do oczu ani kosmetyków do makijażu przez parę dni, zwróć uwagę by do oczu nie dostawała się woda podczas kąpieli,
  • Przez 1 miesiąc nie opalaj się zarówno w solarium, jak i na słońcu, unikaj bezpośredniego nasłonecznienia,
  • Przez 1 miesiąc nie pływaj w basenie,
  • Unikaj miejsc zakurzonych i zadymionych, ogranicz palenie papierosów,
  • Nie wykonuj ciężkiej pracy fizycznej,
  • Zgłaszaj się na wizyty kontrolne.
Pamiętaj!

Jedynie ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza gwarantuje pełny efekt operacyjny!