Korekcja ginekomastii

Najważniejsze informacje

  • Ginekomastia to problem, który doskwiera około 30-40% mężczyzn
  • Gruczoł piersiowy w ginekomastii ulega jednostronnemu lub obustronnemu powiększeniu, jest obrzmiały i może być bolesny
  • Wielu mężczyzn decyduje się na korekcję ginekomastii ze względów estetycznych

Ginekomastia to powiększenie się sutka u mężczyzny, na skutek rozrostu tkanki gruczołowej, włóknistej i tłuszczowej.

Rozróżniamy 3 rodzaje ginekomastii:

Ginekomastia tłuszczowa związana jest z otyłością, może być również dziedziczna. Nadmiernie zgromadzona tkanka tłuszczowa odkłada się nad gruczołami piersiowymi. Przy tym rodzaju ginekomastii najlepsze efekty daje liposukcja. Przez drobne nacięcia skórne wprowadza się specjalne kaniule, za pomocą których odsysany jest tłuszcz. Metoda ta jest bardzo delikatna, daje dobre rezultaty. Blizny, które pozostają po odessaniu tłuszczu mają długość od 1,5 do 2,5 mm i są praktycznie niewidoczne.

W przypadku ginekomastii gruczołowej nadmiar gruczołu sutkowego zostaje usunięty. Nacięcie najczęściej wykonywane jest wokół brodawki lub w fałdzie piersiowym. Znaczne powiększenie gruczołu, często powoduje przerost skóry, wówczas jej nadmiar również zostaje usunięty.

Przy ginekomastii mieszanej łączymy liposukcję z usunięciem nadmiaru gruczołu.

Jak wygląda zabieg?

Operacje przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Jeżeli usuwany jest gruczoł, wówczas w ranie pozostawia się dreny do 48 godzin. Szwy zdejmuje się po 10 dniach. Pobyt w klinice jest zwykle 1 dniowy, natomiast przez 6 tygodni należy nosić specjalne ubranie uciskowe, które masuje skórę, zapobiega powstawaniu krwiaków, a także przyspiesza obkurczanie się skóry. Powrót do pracy jest możliwy zwykle po tygodniu od operacji.