Inne metody rehabilitacyjne

Najważniejsze informacje

W fizjoterapii stosowanych jest wiele technik pozwalających na szybszy i pełniejszy powrót pacjenta do formy, ale również szereg nowoczesnych technologii wspierających rehabilitantów w ich codziennych zmaganiach z kontuzjami podopiecznych.

  • skuteczne i sprawdzone metody fizjoterapii uznawane na całym świecie
  • nowoczesny sprzęt dostępny w naszym ośrodku w C.H. Turzyn
  • systemy sprawdzające poziom skuteczności rehabilitacji i powrotu do zdrowia

Kinesiotaping

Kinesiology Taping jest to koncepcja pracy z pacjentem oparta na terapii mięśniowo-powięziowej wykorzystującej elastyczny plaster. Kinesiotaping ma znaczący wpływ na wspieranie procesów leczniczych i wydolnościowych.  Rekomendowany jest do zmniejszania bólu i nienaturalnych odczuć skóry i mięśni. Taping redukuje obrzęki i zastoje limfatyczne, wspomaga naturalną pracę mięśni.

Terapia manualna

Ortopedyczna Terapia Manualna to obszar fizjoterapii, którego celem jest leczenie dysfunkcji układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego, oparte na wnioskowaniu klinicznym i wykorzystujące bardzo specyficzne środki terapeutyczne oraz ćwiczenia lecznicze dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Nasi rehabilitanci ukończyli terapię Kaltenborn-Evjenth,Muligan,IFOMPT.

PNF – Prorioceptive Neuromuscular Facilitation (torowanie nerwowo-mięśniowe)

PNF jest koncepcją, której podstawowym celem  jest praca nad funkcją, której chory potrzebuje. Siła mięśni i zakres ruchu  jest tylko środkiem do uzyskania celu jakim jest funkcja. Często zapominamy o tym w naszej codziennej praktyce. Koncepcja ta zaleca postrzeganie chorego w sposób całościowy, wykorzystując do terapii silne i zdrowe regiony ciała. Umożliwia to pełne wykorzystanie zasobów tkwiących w organizmie, motywuje do dalszego działania, a co najważniejsze zapewnia bezbolesną pracę, bez traumatycznych  doznań.

Terapia stawu skroniowo-żuchwowego

Ostatnie badania  wiążą dysfunkcje czynnościowe stawu skroniowo – żuchwowego z kompleksem obręczy barkowej oraz schorzeń strukturalnych i funkcjonalnych kręgosłupa szyjnego.Oferujemy indywidualną ocenę i terapię manualną dostosowaną do potrzeb i stanu pacjenta ,a także przemyślane  zadania terapeutyczne, zmieniające schematy kompensacyjne we właściwe wzorce zachowań, które zastosowane w codziennym funkcjonowaniu będą prewencją zaburzeń i bólu stawu skroniowo-żuchwowego.

Neuromobilizacje

Z powodzeniem stosowane w terapii manualnej jako środek zarówno diagnostyczny  jak i terapeutyczny przy wszystkich rodzajach dysfunkcji. Korzystamyw tym zakresie z bardzo efektywnej, autorskiej koncepcji wg. J.Szprynger,G.Sozańska.

Szyna CPM

Urządzenie wykorzystujące terapię ciagłym, biernym ruchem, stosowane  po zabiegach rekonstrukcji więzadeł , operacjach chrzastki, łąkotki, w mikrozłamaniach, po osteotomiach, złamaniach przezstawowych. Bardzo dobre wyniki uzyskuje się stosując szynę CPM po urazach kręgosłupa i udarach jako prewencję przykurczy , obrzęków i zaburzeń prawidłowej mechaniki całej kończyny dolnej.

Funcional Movement Screen ( FMS)

Seria prostych prób ruchowych, służąca do diagnozy zdrowych i aktywnych ruchowo populacji np. sportowców, w celu wychwycenia słabych ogniw łańcucha kinematycznego i oceny stopnia ryzyka wystąpienia  u nich kontuzji.

Masaż

Masaż  pozwoli zregenerować mięśnie, usunąć napięcie i ból. Jest niezbędnym wspomaganiem każdej terapii. Nasi masażyści to wykwalifikowani technicy masażu z wieloletnim doświadczeniem będący jednocześnie terapeutami manualnymi. To połączenie kwalifikacji jest gwarantem fachowej terapii, a co za tym idzie szybszego powrotu do zdrowia.

Platforma dynamometryczna MTD

Ocenia siły reakcji podłoża na nacisk i symetrię obciążenia. Badanie można wykonać w różnych funkcjonalnych ćwiczeniach tj. przysiad, podskoki. Siła działa prostopadle na każdą płytkę pomiarową i jest wykrywana przez czujniki. Sygnał następnie jest przekazywany do komputera przez kontroler za pomocą złącza seryjnego. W trybie pomiarowym dane wyświetlane są w formie wykresów. Dysproporcje w symetrii mogą świadczyć o przebytym urazie czy lęku przed pełnym obciążeniem kończyny. Dokładne określenie różnicy pomiędzy np. prawą i lewą kończyną pomaga indywidualnie dostosować parametry rehabilitacji.

Jak przygotować się do zabiegu?

Pacjenci leczeni wcześniej poza Domem Lekarskim proszeni są o przyniesienie, jeżeli posiadają, dokumentacji przebiegu dotychczasowego leczenia:

  • wypisu ze szpitala,
  • skierowania na rehabilitację, zaleceń lekarza,
  • wyników badań obrazowych (rtg, usg).

Prosimy o zabranie na zmianę stroju sportowego oraz obuwia sportowego lub klapek. Przy sali rehabilitacyjnej można skorzystać z bezpłatnej, zamykanej szafki na ubrania oraz prysznica. Prosimy o ubranie dostosowane do ćwiczeń danej partii ciała – np. jeżeli rehabilitowane będzie kolano, wskazane są krótkie spodenki, jeżeli bark – koszulka na ramiączkach.

W razie dodatkowych pytań, prosimy o kontakt 91 469 22 82.