Chirurgia piersi

Najważniejsze informacje

  • Najczęstszym powodem dla którego kobiety decydują się na operację piersi jest niezadowolenie z ich wielkości, zmiana kształtu piersi po ciąży i karmieniu lub ich asymetria.
  • W Domu Lekarskim swoje zdrowie i wygląd powierzasz zawsze najlepszym specjalistom z doświadczeniem
  • Operacje przeprowadzane są na sali operacyjnej w europejskich standardach – cenimy Twoje bezpieczeństwo
  • Stosujemy tylko rekomendowane i certyfikowane implanty!

Chirurgia piersi

Powiększanie piersi

Zabieg
Operacja trwa od 1,5 do 2 godzin i jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Implanty umieszcza się pod mięśniem lub pod gruczołem piersiowym. Nacięcie najczęściej wykonywane jest wzdłuż fałdu pod piersią lub wokół brodawki.
Umieszczenie implantu pod mięśniem może zmniejszyć szanse wyczuwania implantu przez skórę oraz pozwala zredukować możliwość stwardnienia tkanki otaczającej implanty. £atwiejsze jest również wykonanie badań mammograficznych. Możliwą wadą takiego umieszczenia implantu jest dłuższy czas zabiegu i rekonwalescencji.
Umieszczenie implantu pod gruczołem umożliwia skrócenie czasu zabiegu i rekonwalescencji. Wadą takiego umieszczenia może być zauważalność krawędzi implantów przez skórę. W tym przypadku badanie mammograficzne może być utrudnione.

Zalecenia po operacji
Pobyt w szpitalu jest najczęściej 1 dniowy i po usunięciu drenów pacjentka wychodzi do domu. Przez 14 dni po operacji powinno się unikać dużej aktywności. Nie podnosić ciężkich rzeczy a także unikać podnoszenia ramion do góry przez 4-6 tygodni po operacji. Natomiast bardzo ważna zaraz po operacji jest umiarkowana codzienna aktywność, ponieważ zmniejsza ona ryzyko wystąpienia zakrzepów. Do uprawiania sportu można wrócić po 6-8 tygodniach od operacji. Powrót do pracy po upływie 1 – 2 tygodni, jeżeli nie jest to praca fizyczna. Przez 6 tygodni pacjentka nosi specjalny biustonosz przez 24 godziny na dobę.

Możliwe komplikacje
Każdy chirurgiczny zabieg może być związany z komplikacjami, które pojawiają się zazwyczaj rzadko, jednak należy o nich pamiętać. Najczęściej spotykane to: krwawienie, infekcja, przerośnięta blizna, zakrzepowe zapalenie żył, zmiany czucia w okolicach operowanych (normalne czucie zazwyczaj powraca w okresie do 1 roku), powstawanie wokół protezy torebki włóknistej, powodującej stwardnienie piersi.

Czy ryzyko wystąpienia raka piersi jest większe u kobiet, które poddały się operacji wszczepienia implantów?
Implanty piersi nie mają żadnego wpływu na zachorowanie na raka piersi. Mogą one jedynie nieznacznie utrudniać USG piersi, dlatego warto poszukać dobrego specjalisty i koniecznie informować lekarza o fakcie posiadania implantów.

Czy implanty utrudniają badanie mammograficzne?
Tak, utrudniają, dlatego pacjentkom z implantami zaleca się robienie USG piersi u doświadczonego radiologa.

Czy implanty mają wpływ na możliwość karmienia piersią?
Jedynie w technice cięcia na obwodzie brodawki oraz implantu włożonego pod gruczoł kanaliki mlekowe mogą zostać uszkodzone, co może prowadzić do problemów z karmieniem. Pozostałe techniki operacyjne nie wpływają na zdolność karmienia.

Podniesienie piersi

Wraz z wiekiem, po urodzeniu dzieci, karmieniu piersią, czy w wyniku znacznej utraty masy ciała skóra traci swoją elastyczność a piersi zaczynają opadać. W celu poprawy wyglądu piersi wykonuje się zabieg ich podniesienia, polegający na wycięciu nadmiaru skóry i tkanki podskórnej oraz odpowiednim wymodelowaniu gruczołu piersiowego. W przypadku zaniku gruczołu, na przykład po karmieniu efekt operacji można dodatkowo poprawić stosując implanty piersiowe.

Zabieg
Operacje przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym (zazwyczaj jest to narkoza). Zabieg trwa od 1,5 do 3 godzin. Chirurg wykonuje cięcie wokół brodawki, dalej pionowo w dół i pod piersią w kształcie kotwicy. Niekiedy przy opadaniu piersi niewielkiego stopnia wystarczy cięcie wokół brodawki. Nadmiar skóry usuwa się, brodawkę wraz z otoczką przemieszcza się ku górze do nowej pozycji. Zastosowanie konkretnego sposobu nacięć zależy od indywidualnych czynników i zaleceń chirurga.

Zalecenia po operacji
Zasinienia i obrzęk piersi utrzymują się przez kilka do kilkunastu dni. Ból po operacji nie jest dotkliwy i ustępuje po zażyciu zwykłych środków przeciwbólowych. Zaleca się noszenie specjalnego biustonosza przez całą dobę przez 6 tygodni po operacji. Szwy usuwa się po 7-14 dniach. Blizny początkowo twarde, czerwone w ciągu sześciu miesięcy do roku i stają się słabo widoczne. Należy jednak podkreślić, że nigdy nie znikają dlatego Pacjentka musi być na tyle zmotywowana do zabiegu aby mogła zaakceptować blizny pooperacyjne. Powrót do pracy w ciągu 7-14 dni. Należy unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów i unoszenia ramion przez 4-6 tygodni. Do sportu można wrócić najwcześniej po 6-8 tygodniach. Pobyt w klinice 1-2 dni.

Możliwe komplikacje
Każdy chirurgiczny zabieg może być związany z komplikacjami które pojawiają się zazwyczaj rzadko, jednak należy o nich pamiętać.
Najczęściej spotykane to:
– krwawienie,
– infekcja,
– przerośnięta blizna,
– zakrzepowe zapalenie żył,
– zmiany czucia w okolicach operowanych, które zazwyczaj powraca w okresie do 1 roku.
Palenie papierosów znacznie spowalnia proces gojenia się ran.

Zmniejszenie piersi

Zbyt duże piersi mogą stanowić problem dla kobiety i to nie tylko estetyczny, ale także zdrowotny. Duże piersi odpowiedzialne są za bóle kręgosłupa, jego skrzywienie oraz powstawanie licznych odparzeń skóry.

Zabieg
Zabieg zmniejszenia piersi polega na wycięciu nadmiaru skóry i tkanki gruczołowej oraz przeniesieniu otoczki i brodawki w prawidłowe położenie. Najczęściej wykonuje się to poprzez cięcie w kształcie kotwicy, ale możliwe są inne cięcia dobierane indywidualnie. Operacje trwa ok. 3 godzin i wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym.

Zalecenia po operacji
Pozostawia się dreny, które usuwa się po 1 dobie. Pobyt w szpitalu trwa najczęściej 1 dobę. Przez 1 miesiąc należy nosić specjalny biustonosz. Powrót do pracy jest możliwy po ok. 2 tygodniach. Dojrzewanie blizn: kilka miesięcy do roku (twarde, czerwone blizny stopniowo stają się coraz bledsze i mniej widoczne, nigdy jednak całkowicie nie znikają).

Możliwe komplikacje
Grube, szerokie blizny, brzeżna martwica skóry wymagająca korekty. Infekcje. Niejednakowy układ brodawek sutkowych. Trwała utrata czucia w brodawkach lub w piersiach.

Korekcja asymetrii piersi

Niewielka różnica w rozmiarze obu piersi jest normą. Często zdarza się, że ta różnica jest znaczna i powodująca dyskomfort kobiety. W celu zlikwidowania asymetrii wykorzystuje się plastykę powiększającą piersi mniejszej lub plastykę pomniejszającą piersi większej. Operacje przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, pozostawia się dreny na jedną dobę. Pobyt w szpitalu trwa jedną dobę. Przez jeden miesiąc pacjentka nosi specjalny biustonosz przez 24 godziny na dobę.