Reumatolog

Najważniejsze informacje

 • schorzenia reumatologiczne nie są problemem tylko osób starszych, ale też osób młodych
 • specjalista reumatolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem dolegliwości ze strony układu ruchu (kostno-stawowego)
 • w naszym ośrodku w Szczecinie reumatolog przeprowadza zarówno diagnostykę (m.in. za pomocą aparatu USG), jak też leczenie (podanie dostawowe leków, punkcje pod kontrolą USG)

Diagnostyka, zapobieganie i leczenie chorób reumatycznych, czyli zwyrodnieniowych i zapalnych schorzeń kości, stawów i tkanki łącznej, jest głównym zadaniem reumatologii jako dziedziny medycyny.

Często specjalizacja ta kojarzy nam się z reumatyzmem, który wiążemy bezpośrednio z osobami starszymi. Nie jest to jednak tak oczywiste i proste, ponieważ do chorób reumatycznych zaliczamy ponad 300 schorzeń dosięgających zarówno osoby młode, jak i seniorów. Dlatego też reumatyzmem określa się cały zbiór tych schorzeń o bardzo zróżnicowanym, czasem nawet nieznanym pochodzeniu.

Do najczęstszych chorób leczonych przez reumatologa należą m.in.: reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy, dna moczanowa, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) czy reaktywne (odczynowe) zapalenia stawów.

W Domu Lekarskim reumatolog wykonuje w ramach specjalizacji m.in.:

reumatolog_szczecin
USG reumatologiczne stawów
 • diagnostyka
 • badania ultrasonograficzne stawów (USG)
 • USG reumatologiczne
 • podanie dostawowe leku pod kontrolą USG
 • podanie dostawowe leku bez kontroli USG

Te objawy powinny niepokoić:

 • utrzymujący się ból stawów,
 • obrzęk stawu,
 • gorączka,
 • uczucie porannego zesztywnienia.

W przypadku zaobserwowania u siebie tych objawów, należy jak najprędzej zgłosić się do lekarza reumatologa. Aby doraźnie zmniejszyć bóle, warto odciążyć staw, ograniczyć jego aktywność, a po złagodzeniu dolegliwości można rozpocząć ćwiczenia, najlepiej z rehabilitantem. W stanach zapalnych pomocne bywają zimne okłady z lodu lub specjalnego żelu chłodzącego. Samodzielnie, przez kilka dni można stosować ogólnodostępne środki przeciwbólowe, nie przekraczając zalecanych dawek.

Profilaktyka chorób stawów

Aby skutecznie dbać o zdrowie stawów należy prowadzić zdrową, zbilansowaną dietę i dbać o prawidłową masę ciała. Bardzo ważny jest ruch, jednak dla stawów zdrowszy będzie sport rekreacyjny, umiarkowany, aniżeli wyczynowy. Kondycję fizyczną należy budować stopniowo, aby nie doprowadzać do przeciążeń fizycznych w układzie ruchu. Każdy trening należy poprzedzać rozgrzewką. O zdrowiu stawów warto pamiętać także podczas codziennych, domowych czynności, takich jak noszenie zakupów czy przestawianie mebli. Można zażywać suplementy diety z kwasem hialuronowym i chondroityną.

USG reumatologiczne w wielu przypadkach pozwala na określenie typu choroby reumatologicznej, co z kolei ułatwia postawienie diagnozy i podjęcie odpowiedniego leczenia. 

U Pacjentów z ustalonym rozpoznaniem reumatoidalnego i łuszczycowego zapalenia stawów umożliwia ocenę stopnia aktywności i zaawansowania choroby, co pozwala lepiej ocenić efekt stosowanego leczenia i właściwie dobrać dawki leków. 

USG reumatologiczne

USG reumatologiczne ręki/rąk

Co obejmuje badanie?

Badanie usg reumatologiczne ręki/rąk obejmuje ocenę nadgarstka i palców ręki od strony grzbietowej i dłoniowej głównie pod kątem cech zapalenia błony maziowej w stawach i pochewkach ścięgien i poszukiwanie zmian o charakterze nadżerek, ale obejmuje również ocenę zarysów kostnych i widocznych fragmentów chrząstki stawowej, ciągłości ścięgien prostowników i zginaczy oraz ocenę nerwu pośrodkowego pod kątem cech zespołu kanału nadgarstka.

USG reumatologiczne stopy/stóp

Co obejmuje badanie?

Badanie usg reumatologiczne stopy/stóp obejmuje badanie stawów skokowych, śródstopia i przodostopia, w tym badanie stawów międzypaliczkowych palców stóp od strony grzbietowej i podeszwowej z oceną chrząstki, zarysów kostnych, cech zapalenia błony maziowej w stawach i pochewkach ścięgien, w uzasadnionych przypadkach (decyzja lekarza) badanie może być uzupełnione o ocenę ścięgna Achillesa i rozcięgna piętowego pod katem cech zapalenia przyczepów ścięgnistych

Grafik przyjęć

PON WT ŚR CZW PT
dr n. med. Małgorzata Łukjanowicz - - 16:30 - 20:00 - -

dr n. med. Małgorzata Łukjanowicz przyjmuje w środy poza drugą środą każdego miesiąca.

Podane godziny są orientacyjne i mogą ulec zmianie. 

Cennik

KONSULTACJE I BADANIA
Wizyta
150 zł
Wizyta z badaniem USG
250 zł
Wizyta z USG reumatologicznym
350 zł
Wizyta z USG reumatologicznym
450 zł
Wizyta z podaniem leku dostawowo pod USG - 1 okolica
300 zł
Wizyta z podaniem leku dostawowo pod USG - 2 okolice
400 zł
Podanie leku bez kontroli USG
100 zł
Podanie leku pod kontrolą USG
USG
USG pojedynczego stawu
150 zł
USG - dwa takie same stawy/ dwie okolice
220 zł
USG - dwa różne stawy
250 zł
USG reumatologiczne stawów 1 ręka lub 1 stopa
200 zł
USG reumatologiczne stawów 2 rąk lub 2 stóp
250 zł
USG reumatologiczne stawów 2 rąk i 2 stóp
350 zł

Cennik nie stanowi oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie.