drukuj drukuj rozmiar czcionki A A A
Laryngologia >> nos
Umów się na wizytę

Zobacz film, podczas którego dr Krzysztof Cecherz tłumaczy kiedy należy prostować skrzywioną przegrodę nosową: http://www.domlekarski.pl/aktualnosc_189.
 

Poniżej przedstawiamy bardzo uproszczony schemat budowy nosa. Utrudniony przepływ powietrza obok alergii najczęściej spowodowany jest:
- skrzywioną przegrodą nosową,
- przerostem i obrzękiem małżowin nosowych dolnych,
- polipami nosa.

Schemat budowy nosa (przekrój od dołu)

Schemat budowy nosa (przekrój od dołu)

Skrzywienie przegrody nosa

Przegroda nosa dzieli jamę nosa na dwie części. Skrzywienie przegrody może dotyczyć części chrzęstnej lub kostnej. Najczęstszą przyczyną skrzywienia jest uraz. Może to być uraz nosa przebyty niedawno lub w odległej przeszłości, np. w dzieciństwie (urazy okołoporodowe, złamania nosa). Często występują również wrodzone wady budowy przegrody. U dzieci, u których stwierdzono deformacje przegrody, zauważono, że wraz ze wzrostem deformacje te się pogłębiają.
Najczęstszym problemem, z jakim zgłaszają się pacjenci ze skrzywieniem przegrody nosa, jest jednostronne lub obustronne zatkanie nosa. Niedrożność nosa w takich przypadkach zazwyczaj nasila się w nocy i może powodować zaburzenia snu. Innym objawem deformacji przegrody nosa mogą być częste katary oraz nawracające zakażenia zatok obocznych nosa.

Septoplastyka, inaczej plastyka przegrody nosa, polega na usunięciu wypukłości i ostróg części chrzęstnej i kostnej przegrody nosa i ustawieniu jej w linii pośrodkowej ciała. Pacjent po zabiegu ma udrożniony nos, ułatwione oddychanie nocą, infekcje kataralne ustępują i zatoki zaczynają prawidłowo funkcjonować. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.
 

Przerost i obrzęk małżowin nosowych

Małżowiny nosowe znajdują się na bocznych ścianach jamy nosa. Pokrywająca je błona śluzowa ma za zadanie prawidłowe nawilżanie, nagrzewanie i oczyszczanie przepływającego przez nos powietrza. Na skutek przewlekłych procesów zapalnych (alergie, infekcje) oraz nadużywania kropli do nosa (szczególnie tych reklamowanych w TV, których stosowanie nie jest konsultowane z laryngologiem) dochodzi do przerostu śluzówki małżowin. W rezultacie nos jest prawie cały czas zatkany, pojawiają się nawracające katary, zapalenia zatok przynosowych, zapalenia trąbek słuchowych, chrapanie, zaburzenia powonienia, zapalenia gardła i krtani.

Konchoplastyka, czyli korekcja małżowin nosowych wykonywana jest z powodzeniem za pomocą termoablacji bipolarnej aparatem Celon. Zabieg przeprowadzany jest przeważnie w znieczuleniu miejscowym. Po nakłuciu małżowin nosowych w jednym miejscu, wprowadza się pomiędzy szkielet kostny, a błonę śluzową specjalną końcówkę i pozostawia na kilka sekund. Cały zabieg trwa od 10 do 20 minut i nie wymaga hospitalizacji. Powrót do pracy jest natychmiastowy.
 

Polipy nosa

Polipy nosa to łagodne przerosty błony śluzowej, które wrastają do jamy nosa, z czasem blokując przepływ powietrza. W skrajnych przypadkach polipy mogą spowodować „rozepchanie” i zniszczenie kości nosa. Dokładna przyczyna powstawania polipów nie jest znana, jednak polipy najczęściej występują u chorych na alergie lub osób z przewlekłymi stanami zapalnymi nosa i zatok. Objawy zgłaszane przez pacjentów to narastające zaburzenia drożności nosa, osłabienie lub utrata węchu, a także częste zapalenia zatok przynosowych.

 

Polipektomia, czyli zabieg usunięcia polipów, przywraca prawidłową drożność nosa i wentylację zatok, oszczędzając przy tym błonę śluzową nosa. Zabieg w naszej klinice przeprowadzany jest metodą endoskopową. Polipy nosa często współistnieją ze zmianami polipowatymi w obrębie zatok, dlatego zabieg w takich przypadkach obejmuje również usunięcie zapalnej tkanki z zatok.

 

Rozpuszczalne opatrunki donosowe - czyli jak zminimalizować ból po zabiegu laryngologicznym

NexPak to zaawansowany technologicznie naturalny produkt, który stanowi bezbolesna alternatywę tradycyjnej tamponady zakładanej po zabiegach nosa i zatok.

Rozpuszczalny, biokompatybilny opatrunek do nosa wykonany jest w 100% ze składników pochodzenia roślinnego. Ma on na celu zapobieganie pooperacyjnym i pourazowym zrostom w jamie nosowej i jamie zatok, jednocześnie minimalizuje krwawienie i obrzęk.

Przewaga opatrunków w technologii NexPak nad konwencjonalnymi opatrunkami donosowymi:

- rozpuszczalny w przeciągu 7-14 dni w zależności od środowiska
- łatwo usuwalny po założeniu
- pęczniejący po nasączeniu solą fizjologiczną
- biokompatybilny - wykonany w 100% z polisacharydów roślinnych
- minimalizuje krwawienie i obrzęk po zabiegach chirurgicznych
- opatrunek dostosowuje się do kształtów anatomicznych
- łatwy w użyciu - nie wymaga dodatkowego przygotowania przed zastosowaniem
- nie wymaga specjalnych warunków przechowywania
- nie powoduje efektu rozpychania i ucisku przez co jest praktycznie nieodczuwalny.

W Domu Lekarskim dajemy pacjentom, zgodnie z rekomendacją lekarza specjalisty laryngologa, możliwość dodatkowego zastosowania rozpuszczalnych opatrunków donosowych po zabiegach laryngologicznych. Więcej informacji: ekoscielniak@domlekarski.pl, tel. 515 081 345.

 


Opisane powyżej schorzenia często występują razem lub jednocześnie ze zmianami chorobowymi w obrębie zatok, dlatego też ostateczna wycena zabiegu jest możliwa dopiero po konsultacji specjalisty laryngologa. Prawidłowa diagnoza zaburzeń jest podstawą przy ustalaniu sposobu leczenia i zawsze uzgadniana jest indywidualnie, w trosce o bezpieczeństwo pacjenta i z myślą o jego całkowitym wyleczeniu. 


Zabiegi przeprowadza dr Krzysztof Cecherz z Warszawy w Centrum Zabiegowym Domu Lekarskiego przy ul. Gombrowicza 23a w Szczecinie. Rejestracja na konsultację tel. 91 464-19-22, 515 081 345.

Nagroda Gospodarcza BUSOLA BIZNESU 2011 Gazele Biznesu 2012 spółka notowana na New Connect RYNEK AKCJI GPW hope glc Diament Forbesa
Copyrights © 2012 Dom Lekarski. All rights reserved. Dom Lekarski Centrum Medyczne w CH Turzyn, tel. 91/46 46 469, 91/46 46 470