Operacje nosa

Najważniejsze informacje

  • Niedrożność nosa z powodu skrzywionej przegrody nosowej, powiększonych małżowin lub polipów sprawia, że częściej zapadamy na infekcje górnych dróg oddechowych, źle śpimy i funkcjonujemy
  • Nasi lekarze diagnozują pacjentów za pomocą fiberoskopu (inaczej videoendoskopu)
  • Problemy z niedrożnością nosa można skutecznie leczyć operacyjnie
  • Zabiegi w naszym ośrodku wykonywane są nowoczesnymi metodami, pacjenci zostają kilka godzin na oddziale i w ciągu paru dni wracają do codziennych zajęć
  • Pozbądź się problemu z oddychaniem na długie lata

nosPo prawej przedstawiamy bardzo uproszczony schemat budowy nosa. Utrudniony przepływ powietrza obok alergii najczęściej spowodowany jest:

  • skrzywioną przegrodą nosową,
  • przerostem i obrzękiem małżowin nosowych dolnych,
  • polipami nosa.

Skrzywienie przegrody nosa

przegrodaPrzegroda nosa dzieli jamę nosa na dwie części. Skrzywienie przegrody może dotyczyć części chrzęstnej lub kostnej. Najczęstszą przyczyną skrzywienia jest uraz. Może to być uraz nosa przebyty niedawno lub w odległej przeszłości, np. w dzieciństwie (urazy okołoporodowe, złamania nosa). Często występują również wrodzone wady budowy przegrody. U dzieci, u których stwierdzono deformacje przegrody, zauważono, że wraz ze wzrostem deformacje te się pogłębiają.
Najczęstszym problemem, z jakim zgłaszają się pacjenci ze skrzywieniem przegrody nosa, jest jednostronne lub obustronne zatkanie nosa. Niedrożność nosa w takich przypadkach zazwyczaj nasila się w nocy i może powodować zaburzenia snu. Innym objawem deformacji przegrody nosa mogą być częste katary oraz nawracające zakażenia zatok obocznych nosa.

Septoplastyka, inaczej korekcja skrzywionej przegrody nosa, polega na usunięciu wypukłości i ostróg części chrzęstnej i kostnej przegrody nosa i ustawieniu jej w linii pośrodkowej ciała. Pacjent po zabiegu ma udrożniony nos, ułatwione oddychanie nocą, infekcje kataralne ustępują i zatoki zaczynają prawidłowo funkcjonować. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

Przerost i obrzęk małżowin nosowych

małżowinyMałżowiny nosowe znajdują się na bocznych ścianach jamy nosa. Pokrywająca je błona śluzowa ma za zadanie prawidłowe nawilżanie, nagrzewanie i oczyszczanie przepływającego przez nos powietrza. Na skutek przewlekłych procesów zapalnych (alergie, infekcje) oraz nadużywania kropli do nosa (szczególnie tych reklamowanych w TV, których stosowanie nie jest konsultowane z laryngologiem) dochodzi do przerostu śluzówki małżowin. W rezultacie nos jest prawie cały czas zatkany, pojawiają się nawracające katary, zapalenia zatok przynosowych, zapalenia trąbek słuchowych, chrapanie, zaburzenia powonienia, zapalenia gardła i krtani.

Konchoplastyka, czyli korekcja przerośniętych małżowin nosowych wykonywana jest z powodzeniem za pomocą termoablacji bipolarnej aparatem Celon. Zabieg przeprowadzany jest przeważnie w znieczuleniu miejscowym. Po nakłuciu małżowin nosowych w jednym miejscu, wprowadza się pomiędzy szkielet kostny, a błonę śluzową specjalną końcówkę i pozostawia na kilka sekund. Cały zabieg trwa od 10 do 20 minut i nie wymaga hospitalizacji. Powrót do pracy jest natychmiastowy.

Polipy nosa

polipyPolipy nosa to łagodne przerosty błony śluzowej, które wrastają do jamy nosa, z czasem blokując przepływ powietrza. W skrajnych przypadkach polipy mogą spowodować „rozepchanie” i zniszczenie kości nosa. Dokładna przyczyna powstawania polipów nie jest znana, jednak polipy najczęściej występują u chorych na alergie lub osób z przewlekłymi stanami zapalnymi nosa i zatok. Objawy zgłaszane przez pacjentów to narastające zaburzenia drożności nosa, osłabienie lub utrata węchu, a także częste zapalenia zatok przynosowych.

Polipektomia, czyli zabieg usunięcia polipów, przywraca prawidłową drożność nosa i wentylację zatok, oszczędzając przy tym błonę śluzową nosa. Zabieg w naszej klinice przeprowadzany jest metodą endoskopową. Polipy nosa często współistnieją ze zmianami polipowatymi w obrębie zatok, dlatego zabieg w takich przypadkach obejmuje również usunięcie zapalnej tkanki z zatok.

Jak przygotować się do zabiegu?

W celu umówienia terminu zabiegu lub dodatkowych pytań organizacyjnych w związku z planowanym zabiegiem, proszę kontaktować się z p. Dorotą Maciejewską:   534 368 023,    dmaciejewska@domlekarski.pl  od poniedziałku do piątku w godz 9-16.