Medyczne wsparcie dla zawodników Pogoni podczas obozu we Wronkach

Portowcy przez ostatnie dni przebywali na obozie przygotowawczym we Wronkach. Towarzyszyli im dr Bartosz Paprota, ortopeda, oraz Kasia Piotrowska, dietetyk medyczny, którzy na co dzień współpracują z Domem Lekarskim i oczywiście Pogonią Szczecin. Czym zajmują się specjaliści w trakcie takiego obozu i jak wygląda ich medyczne wsparcie?

Dr Paprota dla zawodników jest przede wszystkim wsparciem i osobą tworzącą zabezpieczenie medyczne. Oznacza to, że w trakcie całego obozu czuwa nad zawodnikami w trakcie treningów, aby w razie urazu lub kontuzji móc natychmiast zareagować i udzielić profesjonalnej pomocy, która im szybciej udzielona, tym skuteczniejsza. W trakcie obozu we Wronkach pojawiło się kilka drobnych urazów, jednak nie były one na tyle groźne, by potrzebna była interwencja na poziomie zabiegowym – wystarczyła doraźna pomoc dra Paproty. Dodatkowo dr Paprota współpracuje na bieżąco z fizjoterapeutami zawodników, aby w przypadku kontuzji mogli oni jak najszybciej wrócić do pełnej sprawności.

Z kolei rola naszej dietetyk medycznej, Kasi Piotrowskiej, to przede wszystkim ułożenie Portowcom zbilansowanej diety oraz zapewnienie odpowiedniej suplementacji. Menu zostało dostosowane do planu treningowego – z reguły każdego dnia odbywały się dwie jednostki treningowe, zatem posiłki musiały być dostosowane tak, aby były jak najbardziej odżywcze, ale i zarazem nie obciążały zbytnio układu pokarmowego. Takie posiłki muszą być oparte na wysokiej jakości produktach i poddanej odpowiedniemu przygotowaniu. Wszystko po to, aby zawodnicy byli odpowiednio odżywieniu i mogli się regenerować. Do posiłków niezbędna w diecie sportowców jest suplementacja – tutaj również Kasia Piotrowska dobiera odpowiednie odżywki oraz układa plan suplementacji zgodny z mikrocyklem treningowym. Suplementy muszą być wysokiej jakości i nie mogą zawierać niedozwolonych środków, a czas ich przyjmowania w zależności od funkcji jest ściśle określony. Dieta i suplementacja to w okresie przygotowawczym pomoc w maksymalnym wykorzystaniu każdego z treningów, a także efektywna regeneracja między i po treningach.

Dzięki takiemu wsparciu medycznemu i dietetycznemu możemy liczyć na coraz lepsze wyniki Portowców – trzymamy za nich kciuki nie tylko jako Partner Medyczny Pogoni Szczecin, ale przede wszystkim jako wierni kibice!

paprota_piotrowska_pogon
Kasia Piotrowska, dietetyk sportowy i medyczny oraz dr Bartosz Paprota, specjalista ortopedii